Jaki probiotyk na wzdęcia?

Jaki probiotyk na wzdęcia?

Kondycja mikrobioty jest nierozerwalnie związana z ryzykiem występowania zaburzeń pokarmowych. Jedną z oznak nieprawidłowości są wzdęcia, które nie tylko powodują dyskomfort, ale i mogą stanowić podłoże do rozwoju innych dolegliwości. Co stanowi przyczynę wzdęć? Czy stosowanie probiotyków może okazać się pomocne w ich przeciwdziałaniu?

Wzdęcia – najczęstsze przyczyny

 

Bębnica, zwana potocznie wzdęciami, jest problemem uwarunkowanym nadmierną produkcją gazów jelitowych. Przykładowe czynniki sprzyjające występowaniu tej przypadłości to:

  • lamblioza
  • kolka żółciowa
  • zaparcia samoistne
  • nietolerancja laktozy
  • niedoczynność tarczycy
  • biegunka czynnościowa
  • zespół jelita drażliwego – IBS
  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • zespół upośledzonego wchłaniania
  • patologiczny przerost flory bakteryjnej jelit – SIBO

Wzdęcia są niejednokrotnie następstwem stylu życia – oprócz takich kwestii jak palenie papierosów czy picie gazowanych napojów należy też wspomnieć o nadmiernym spożyciu roślin strączkowych oraz farmakoterapii np. lekami antycholinergicznymi, opiatami czy środkami przeciwdepresyjnymi.

Kiedy można zastosować probiotyk na wzdęcia?

 

Spożycie preparatów probiotycznych będzie wskazane w przypadkach nadwyrężenia kondycji mikrobiomu, co może wynikać m.in. ze źle zbilansowanej diety, IBS, nałogowego palenia czy wspomnianej już farmakoterapii.

Niestety w przypadku zespołu rozrostu bakteryjnego jelit probiotyki mogą okazać się niestosowne – użycie preparatów zawierających bakterie probiotyczne u osób chorujących z powodu SIBO może doprowadzić do nasilenia występujących dolegliwości i pogorszenia aktualnego stanu. Niemniej jednak niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który zadecyduje możliwość użycia probiotyków.

Jakie probiotyki sprawdzą się w przeciwdziałaniu wzdęciom?

 

Aktualnie na rynku farmaceutycznym występuje wiele preparatów wzbogacających codzienną dietę w cenne bakterie probiotyczne – część z nich występuje samodzielnie, inne w połączeniu z prebiotykami dodatkowo wspierającymi namnażanie nowych mikroorganizmów i stymulujących rozrost zubożonej mikroflory. Trudno jednoznacznie stwierdzić w jak dużym stopniu probiotyki mają bezpośredni wpływ na redukcję występujących wzdęć. Niemniej jednak poprawa stanu mikrobioty może spowodować łagodzenie dolegliwości, które są ich przyczyną (np. wspomniany już IBS, zaparcia czy upośledzona motoryka jelit).

Warto zaznaczyć, że bezpieczniejszym rozwiązaniem okaże się wybór probiotyków. Frukooligosacharydy mogą w niektórych przypadkach okazać niekorzystne dla pacjenta i spowodować niekorzystne dolegliwości np. w trakcie leczenia cukrzycy akarbozą czy u osób cierpiących z powodu zespołu upośledzonego wchłaniania węglowodanów.

Preparaty probiotyczne rekomendowane do stosowania wobec wzdęć powinny zawierać szczepy takich bakterii jak:

  • Bacillus coagulans
  • Bifidobacterium infantis
  • Lactobacillus reuteri
  • Lactobacillus rhamnosus
  • Saccharomyces boulardii

O czym należy pamiętać w trakcie stosowania probiotyków?

 

Przede wszystkim należy unikać częstego zmieniania preparatów. Warto zastosować kilkutygodniową kurację konkretnym szczepem, aby móc określić realną skuteczność jego użycia. Ponadto nie należy przekraczać rekomendowanej przez producenta ilości – na opakowaniu produktu zawsze znajduje się jasno określona wielkość jednorazowej dawki. Probiotyki są przeważnie dostępne w formie kapsułek, kropli, saszetek z proszkiem do przygotowania doustnej zawiesiny lub gotowego płynu.

Przykładowe preparaty probiotyczne: Enterol, Dicoflor, Diflos, Porbiotyk Joy Day, Sanprobi IBS, Vivomixx.

Bibliografia:

  1. Gulbicka P., Grzymisławski M. „Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie.” Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne 2016, 6(1): 69-76.
  2. Słomka M., Małecka-Panas E. „Wzdęcia i odbijania.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2011, 7(11): 30-34.
  3. https://dietetycy.org.pl/wzdecia/