Probiotyki a trądzik

Czy warto stosować probiotyki w leczeniu trądziku?

Codzienna dieta ma niewątpliwie istotny wpływ na stan cery. Złe odżywianie może spowodować występowanie rozmaitych niedoskonałości, w tym także zmian o charakterze trądzikowym. Czy suplementacja probiotykami ma duże znaczenie w terapii trądziku? Na czym polega zależność między mikrobiomem a kondycją skóry?

Cera trądzikowa – przyczyny i objawy

 

Trądzik to przewlekła choroba zapalna, która w głównej mierze polega na nadprodukcji sebum (łoju) i rogowaceniu naskórka. Proces ten sprzyja namnażaniu się bakterii, które potęgują zmiany zapalne i powodują powstawanie nieestetycznych zmian w postaci krost, ropnych grudek czy zaczerwienienia. Dużą rolę w rozwoju cery trądzikowej odgrywają też inne czynniki m.in. farmakoterapia, funkcjonowanie układu hormonalnego, stres, codzienna pielęgnacja skóry czy zanieczyszczenia powietrza.

W przypadku trądziku trudno przejść obojętnie wobec odżywiania. Specjaliści wskazują, że codzienna dieta odgrywa dużą rolę w kontekście utrzymania zdrowego stanu cery – spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym (przeważnie przetworzonych i bogatych w cukry proste) prowadzi do podwyższenia poziomu IGF-1. To insulinopodobny czynnik wzrostu-1, który w nadmiarze sprzyja pobudzeniu procesów rogowacenia naskórka oraz prowadzi do powstawania zaskórników. Niemniej jednak warto też dodać, że cera trądzikowa jest niezwykle częstym następstwem diety wysokobiałkowej (zwłaszcza bazującej na produktach nabiałowych pochodzenia krowiego).

Wpływ probiotyków na trądzik

 

Bakterie probiotyczne to niechorobotwórcze mikroorganizmy, które współtworzą ludzki mikrobiom znajdujący się w układzie pokarmowym. Ich rola w przeciwdziałaniu skórze trądzikowej okazuje się bardzo duża. Przede wszystkim bakterie probiotyczne przyczyniają się do zmniejszenia wydzielania sebum, co wynika z faktu, że prawidłowa kondycja mikroflory ogranicza wzrost poziomu wspomnianego IGF-1. Ponadto mieszanki różnych szczepów probiotycznych wykazują właściwości przeciwzapalne – preparaty zawierające bakterie i prebiotyki (np. błonnik pokarmowy) przyczyniają się do zapobiegania rozwojowi patogenów, które wyzwalają zmiany trądzikowe.

Jednak probiotyki nie stanowią wyłącznie wsparcia od wewnątrz. Cenne właściwości bakterii probiotycznych zostały też zauważone w kosmetologii. Pojęcie mikrobiomu nie odnosi się wyłącznie do flory jelitowej, ale i skóry – na jej powierzchni występuje zbiór mikroorganizmów odpowiedzialnych za utrzymanie m.in. optymalnego poziomu pH, nawilżenia, natłuszczenia czy ochrony przed wnikaniem innych drobnoustrojów. Dlatego też probiotyki są niezwykle częstym dodatkiem do rozmaitych kosmetyków pielęgnacyjnych m.in. maści, balsamów czy kremów. W przeciwieństwie do kapsułek stosowanych doustnie nie zawierają żywych bakterii, a ich bioaktywne cząstki. Na czym polega miejscowa terapia preparatami kosmetycznymi zawierającymi probiotyki?

  • Mogą okazać się pomocne w kontekście rewitalizacji skóry oraz sprzyjają regeneracji jej uszkodzeń np. blizn
  • Zwiększają ilość ceramidów, które zapobiegają wysychaniu skóry oraz pomagają utrzymać dobry stan skóry
  • Wykazują właściwości antyzapalne wskutek utrzymania równowagi cytokinowej, co powoduje m.in. redukcję ilości powstających wykwitów i ograniczenie nadprodukcji łoju

Warto też dodać, że w leczeniu trądziku bardzo często wykorzystuje się antybiotyki – ich działanie nie jest jednak wybiórcze i oprócz niszczenia chorobotwórczych bakterii powodują naruszenie prawidłowej kondycji mikrobiomu (skórnego i jelitowego). Dlatego też suplementacja probiotykami pozwala na utrzymanie dobrego staniu mikroflory.

Bibliografia:

  1. Kurkowska N., Musiał C. „Probiotyki w pielęgnacji skóry trądzikowej. Przegląd najnowszych doniesień.” Aesthetic Cosmetology and Medicine 2021, 2(10): 91-98.
  2. Mottin V., et al. „An approach on the potential use of probiotics in the treatment of skin conitions: acne and atopic dermatitis.” International Journal of Dermatology 2018, 57(12): 1425-1432.
  3. Yan HM., et al. „Gut microbiota alterations in moderate to severe acne vulgaris patients.” The Journal of Dermatology 2018, 45(10): 1166-1171.
  4. Kuśmierska A., Fol M. „Włąściwości immunomodulacyjne i terapeutyczne drobnoustrojów probiotycznych.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(3): 529-540.
  • Wpływ probiotyków na ludzki organizm

    Wpływ probiotyków na ludzki organizm